Hocalı Katliamı'nın üzerinden 27 yıl geçti - Blogbeyin | Yazmaya gönüllü arkadaş topluluğu

26 Şub 2019

Hocalı Katliamı'nın üzerinden 27 yıl geçti


Hocalı Katliamı'nın üzerinden 27 yıl geçti

Ermenistan Türkiye'nin yıllar boyunca başına dert olduğu gibi Azerbaycan Türklerinin yaşadığı Hocalı'da da 20. asrın en kanlı katliamını yaparak orada yaşayanlara ve tüm Türk toplumlarına unutulması güç bir acı yaşattı.

Bilindiği üzere Hocalı günümüzde bile Ermenistan ile Azerbaycan arasında zaman zaman savaşların olduğu bir bölgede. Dağlık Karabağ, Sovyet Rusya'nın desteği ile 1988 yılında neredeyse nüfusun %75'ini oluşturdular. Bu da Erminilerin burada çoğunlukta oldukları için Dağlık Karabağın onlara ait olacağını düşündüler ancak Rusya bu bölgenin Azerbaycan'da kalması kararı aldı. Bu karardan sonra Sovyetler Birliğinin dağılmasını fırsat bilen Ermeniler burada çeşitli saldırılar düzenleyerek Dağlık Karabağ onlara ait olması için uğraştılar.

Bu olaylar yaşanırken işte Hocalı Katliamı da burada patlak verdi. 25 Şubat 1992 de kasabayı kuşatan Ermeni birlikleri kasabanın giriş çıkışını kapatarak 83 çocuk, 106 kadın ve 70'ten fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, 150 kişi ise kaybolmuş ve halen haber alınamamış.
Hocalı; Azerbeycan ve Türkiye olmak üzere bir çok ülkede unutulmuyor ve çeşitli anma törenleri icra ediliyor.

Türkiye; Ardahan, Kars ve Iğdır illeri ile sınırı oluşturuyor. Bu sınıra bağlı kapılar Nisan 1993 de Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'ı işgal etmesi üzerine kapatılmış ve kapılar açılmamıştır.

Yorumlar


EmoticonEmoticon

Kapat