Yakında okuduklarım: George Orwell - Hayvan Çiftliği - Blogbeyin | Yazmaya gönüllü arkadaş topluluğu

26 Şub 2019

Yakında okuduklarım: George Orwell - Hayvan Çiftliği

Yakında okuduklarım: George Orwell - Hayvan Çiftliği

Yakında okuduklarım: George Orwell - Hayvan Çiftliği

Hayvan çiftliği (orjinal adıyla Animal Farm) George Orwell'ın fabl tarzında yazdığı bir romandır. Romanda Hayvan Çiftliği adında olsa da insanlığın yaşam ve yönetim bir biçimini konu alan bir eserdir. George Orwell 1945 yılında yayınlamış ama roman 1950 yılında istediği üne kavuşmuştur. Romanda Sovyetler Birliği ve Almanya'ya göndermeler yapılmıştır. George Orwell 1984 adlı tanınmış eseriyle sayesinde Nobel Ödülü almıştır.

Kitabın kahramanları: Bay Jones ( insan ), Koca Reis ( domuz ), Napeleon ( domuz ), Snowball ( domuz ), Boxer (at,beygir ), Benjamin ( eşek ), Squealer ( domuz ), Bay Pilkington ( insan ), Bay Whymper ( insan )

Konusu: Bir çiftlikte yaşayan hayvanların bulunduğu şartlardan rahatsız olması ve bu gidişata bir dur diyerek ayaklanma, bir baş kaldırışı anlatır. Ayaklanma yapıldıktan sonra ise iradeye sahip olan kişilerin eski nazaran daha da kötü olduğunu, yapılan ayaklanmanın doğru olmadığını anlarlar. Bizim tabirimizle gelen gideni aratır deyimi bu kitabı söyler nitelikte.

Özet: Konu olan olaylar İngiltere'nin bir çiftliğinde geçmektedir. Kötü bir çiftlik yöneticisi olan Bay Jones hayvanlara eziyet etmektedir. Eziyet ve işkence ettiği hayvanlara ise karşılığı olan besinlerini vermiyordur. Zaten çok fazla ayık gezdiği de söylenemez. Kasabanın içinde bulunan biraneye devamlı gider orada içkisini içer. Bu durum kendilerine eziyet edip çalıştırdığı hayvanları çokça rahatsız etmektedir. Bu düzene bir dur demenin zamanı geldiğini yaşlı ve sözünün her kes tarafından dinlenen Koca Reis her pazar büyük ağılda tüm hayvanları toplayarak söylüyordu. Kendisinin bir rüyasından bahsederek İngiltere'nin hayvanları şiirini söyler. Koca Reis tüm dünya da hayvanların yönettiği bir çiftlik hayal ediyordu ve o günü belki de onun göremeyeceğini ancak gelecek nesillerin göreceğine inanıyordu.

Bir gün Koca Resi öldü. Artık ayaklanmanın ne zaman yapılacağı hiç kimse tarafından bilinmiyor ne zaman yapılacağı kestirilemiyordu. Bay Jones hayvanların yemlerini vermeyi unutmuş ve hayvanlar bu durumdan dolayı artık zamanın geldiğini düşünmüşler. Bütün hayvanlar toplanarak büyük ambarın kapısını kırıp içeride ne kadar yiyecek varsa yemeye başladılar. Kapının kırılma sesine gelen çiftlikte çalışan insanlar ve Bay Jones büyük ambarın önüne tüfeğiyle gelir. Ama hiç bir hayvan geri çekilmez, saldırıya geçerler. İnsanları çiftlikten atmışlardır artık. Bay Jones ve diğerleri kaçmıştı. Çiftliğin tek sahipleri hayvanlardır.

Kendilerine bir bayrak ve çiftliğin girişine de Hayvan Çiftliği yazarlar. Artık devrim gerçekleşmiş ve bir düzen kurmaları gerekiyordu. Büyük ağılın duvarına 7 Emir yazılacak ve her hayvan bu emirlere uyacaktı, bir hayvan grubu hariç. Her pazar toplantılar yapılıyor, yapılması gerekenler konuşuluyor ve karar alınıyordu. Domuzlar diğer hayvanlardan daha zeki oldukları için liderliği onlar yapıyordu. Snowball ve Napeleon bu toplantılarda devamlı tartışıyor, birinin ak dediğine diğeri kara diyordu. Snowball elektrik üretimi için yel değirmeni yapılması söylüyordu. Napeleon ise ilk zamanlar karşı çıkıyordu. Bir gün çok tartışmalı bir toplantıda Napeleon, Snowball'a sinirlenir bir çığlık atar ki kulakları sağır eder derecesinde ağılın kapısında siyah köpeler bir anda Snowball'ı kovalamaya başlarlar. Snowball'da artık çiftlikten kaçırılmıştır. Napeleon onu Bay Jones ile ortak olduğunu ve hain olduğunu söyler.

Bu sene kış çok ağır geçmektedir. Hayvanların erzakları azalmıştır artık. Ama domuzların yiyeceklerinde herhangi bir azalma yoktur. Aksine yönetimin zor bir iş olduğunu bu yüzden yemek yemeleri gerektiğini söylerler. Napeleon ilk başlarda karşı çıktığı yel değirmenin yapımına başlanmasını söyler. Bütün hayvanlar yel değirmenini için çalışırlar bil hassa Boxer o kadar çok çalışır ki her kes gittiğinde bile o hale taş çekiyordur değirmene.

Bay Jones çiftliğini geri almak için kasabadan kişileri toplar ve tekrar saldırmak için çiftliğe gelirler. Hedeflerinde yel değirmeni vardır. Ellerinde silahları olduğu için hiç bir hayvan cesaret edemez ilk başta. Sonrasında ölüler bile olsa bu kadar kolay verilemezdi çiftlik. Saldırıya geçilir ve geri alınır çiftlik.

Artık iyiden iyiye çiftlik domuzların elindedir. Büyük ağılın duvarında yazılı olan emirler ilk yazıldığından sanki farklıydı. Domuzlar Bay Jones'ın evinde kalmaya, uyumaya hatta tabaklarda yemek yemeğe başlarlar. Kimse buna da bir şey diyemez eskisi gibi pazar toplantıları yapılmaz ve Koca Reis'in şiiri İngiltere'nin Hayvanları bile okunulması yasaktır. Ne zaman Napeleon'un yaptıklarına bir şey söylenecek olsa Squealer çıkar ve hayvanları kandırır. Hasar gören yel değirmeni tekrar yapılmaya başlanır. Boxer ve Benjamin olağan güçleriyle çalışırlar. Boxer'ın hayalinde bir an önce yel değirmenini yapmak ve emekli olmaktı. 11 yaşında ve baya yaşlanmış bir beygirdi Boxer. Bir gün Boxer ve Benjamin değirmen için taş taşırken Boxer yere kapaklanır ve bir daha ayağa kalkamaz. Bitmiştir artık, bedeni yorulmuştur. Ağıla dinlenmeye götürürler, diğer hayvanlar ise değirmeni yapmaya devam eder. Napeleon bir emir vermiştir, Boxer bir hastaneye götürülecek ve orada tedavi edilecektir. Çiftliğe bir araba gelir Boxer'ı götürür ancak arabanın üzerinde "at kasabı" yazıyordur ve bunu da Benjamin fark etmiştir. Bütün hayvanları toplayıp aracın önünü kesmeye çalıştıysalar da yetişememişlerdir. Bir kaç gün sonra Squealer, Boxer öldüğünü söyler.

Domuzlar artık insanlar gibi 2 ayak üstünde yürümeye başlarlar. Koyunlar ilk savaşı kazandıklarında söyledikleri "dört ayak iyi, iki ayak kötü" sözünü artık "dört ayak iyi, iki ayak daha iyi" olarak söylemeye başlarlar. Kimse bu duruma karşı çıkmamıştır çıksalar da Napeleon'un köpekleri onları da öldürebilirdi. Zamanla her şeye alışıldı domuzlar insanlar gibi alkol alıyor, evlerde masalarda yemekler yiyorlardı. Bir kaç kişi dışında ölenlerde unutulmuştu. Koca Reis bile hatırlanmıyordu, Boxer bir kaç kişi tarafından hatırlanıyordu sadece.

Bir akşam domuzlarla insanlar toplanmış aynı masada konuşuyorlardı. Napeleon masanın başında yaptıklarını anlatıyor ve bununla övünüyordu.Bir yandan da biralarını içiyorlar ara ara kadehlerini vuruyorlardı. Diğer hayvanlarda eve gelenleri görmek için camdan onları izliyorlardı. Hayvanlar bir  insanlara bakıyorlar bir domuzlara bakıyorlardı. Ama arada artık pek bir fark yoktu. Domuzlarda insanlaşmış ve Hayvan Çiftliği için verilen mücadele de unutulmuştu.

Bütün hayvanlar toplanıp büyük ağılın duvarında yazılı olan 7 Emirden bütün hayvanlar eşittir yazısını okumaya gittiler ama tüm yazılar silinmiş yerine ise "bütün hayvanlar eşittir fakat bazı hayvanlar ötekilerden daha fazla eşittir" yazılıdır..

4 yorum:

 1. Epey ayrıntılı bir özet olmuş emeğiniz için teşekkürler tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz. Güzel şeyler yapmak için yazıyoruz.

   Sil
 2. Üzerinde epey emek harcanmış Bir kitap özeti ve içeriği olmuş tebrikler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, kitabı aynı zamanda okumanızı tavsiye ederim sadece özetten okumak bir kitap sever olarak yeterli değildir. Fikri genişletmek için okumaya devam :)

   Sil


EmoticonEmoticon

Kapat