Çevreye duyarlı insanların başlattığı yeni akım #trashtag - Blogbeyin | Yazmaya gönüllü arkadaş topluluğu

15 Mar 2019

Çevreye duyarlı insanların başlattığı yeni akım #trashtag

cevre

Çevreye duyarlı insanların başlattığı yeni akım #trashtag

Dünya'da çevre kirliliği nedeniyle yılda 1.3 miyar ton evsel atık üretiliyor. Bu şekilde ilerleyen atık miktarlarından dolayı Dünya Bankasının 2016 yılında açıkladığı programda 2050 yılana gelmeden atık miktarının 3.4 milyar ton olacağı, bununda gelecek nesiller için tehtit oluşturduğunu açıklamıştı.

Ülkemizde de 1 Ocak 2019 yılı itibari ile ücretsiz olan poşet kullanımı ücretlendirilmeye başlandı. Uygulama ile atık tüketimini azalmak, geri dönüşüm de ivme arttırmak için.

Dünya da da bir çok kişi oluşturdukları #trashtag etiketi ile paylaşımlar yapmaya başladı. Bir sosyal sorumluluk projesi gibi olması, sosyal medya araçlarının kullanımı açısından güzelliğini de ortaya koydu. 


trashtag

#trashtag ile kirli bir alanda çekilen resimler ve sonrasında temizlenmiş şekilde verilen pozlardan ibaret.

trashtag1

#trashtagchallenge ile dünyada bir çok kişi öncesi ve sonrası şeklinde paylaşımlar yaptı.


trashtag2

Çevreye duyarlı insanların bu hashtaga katılması ile etki alanı da genişledi.

trashtag3

Gelecek nesillere de güzel bir yaşam alanı bırakmak için başlatılan bu akım baya etki alanı yarattı.

trashtag4

Etki alanı gittikçe genişliyor olması insan ayırmaksızın devam ediyor.

trashtag5

3 yorum:

 1. Bu yaz bizde bu akıma dahil olmak niyetindeyiz, şimdilik temizleyecek bir yer yok :) Yaz ayında buranın nüfusu tristik bölge olmasından dolayı çok artıyor ve her yer çöplüğe dönüyor. Büyük şehirlerden gelip burayı kirletmesine bölge halkı olarak gerçekten çok sinir oluyoruz. İşin kötü tarafı ise kendilerini "modern" görüp çevreciymiş gibi geçinmeleri :/ Kış aylarında Bulunduğum bölge olan Edremit'in nüfusu 80-100 bin arasında, resmi olarak yaş/kış yerleşik nüfusu 158 bin ancak bu yaz aylarında 1 milyon'un üstüne çıkıyor ve yaz aylarına denk gelen bayram tatillerinde 1.5 milyon'u geçiyor. Hal böyle olunca şehrin altyapısı kaldırmıyor, her yer çöp koyuyor. Bırakın araç trafiğini, bayram tatillerinde beldenin girişleri araç trafiğine zaman zaman kapatılıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sorun sadece çöpler ile de sınırlı kalmıyor, işin birde evcil hayvan boyutu var. Yaz aylarında buraya sezonluk ev kiralayarak gelenler yada yazlığına gelenler kendilerine yada çocuklarına evcil hayvan alıp beslemeye başlıyor ancak yaz sonunda hayvanı(genellikle köpek) götürmeyip sokağa atıyorlar. Her yaz sonu tasması sökülmüş bir sürü evcil hayvan görüyoruz sokaklarda, çoğu evcil olduğu için sokakta yaşayamayıp ölüyor.

   Sil
  2. Gerçekten güzel bir noktaya değinmişsiniz. Büyük şehirlerden gelen turist görünümlü, çevreciyiz imajı veren insan toplulukları yöre halkını da mağdur etmekte. Geçirdikleri süre zarfında hem kedi yaşam alanlarını hemde sonrasında yöre halkını mağdur etmekteler. Ama bu durum çevreyi ve doğayı seven insanları için etken değil. Tabiki de onlar kirletsin biz temizleyelim olgusu oluşmamalı. Bu akım ile aslında onlara da güzel bir ders verilebilir.

   Sil


EmoticonEmoticon

Kapat