Endüstri 4.0 hakkında beklenen son, Endüstri 4 / İnsanlık 0... - Blogbeyin | Yazmaya gönüllü arkadaş topluluğu

18 Mar 2019

Endüstri 4.0 hakkında beklenen son, Endüstri 4 / İnsanlık 0...

endüstrisosyal

Endüstri 4.0 hakkında beklenen son , Endüstri 4 / İnsanlık 0...

İhtiyaç yarışımız başladıktan bu yana, sanayi  yarışı da başlamış oldu. Geçen zamanla tüketim de bu yarışa başvuru yaptı, kısa zamanda ihtiyaçlarımıza yetişti. Derken farkında olmadan marka ve kalite yarışı da hemen ensemizde bitti. Hal böyle olunca toplumun ihtiyaçları değişti. Hiç ihtiyacımız olmasa bile tüketmeye, tüketirken de markaya ve gösterişe önem verir olduk.

Peki,endüstri nasıl yanıt verdi bize. Sanayi devrimi ile başlayan bu yükseliş, endüstrinin ataları olan buharlı makinaları hizmete sundu. 

Henüz bu sistemin endüstri 1.0 olacağının farkında değilken tüketim hızla arttı ve daha sonra belki de baruttan sonra en tehlikeli ikinci keşif olan elektrik keşfedildi. Bunun da hali hazırda bir ismi vardı. Endüstri son kozunu oynadığında ise dünyanın ne ile karşı karşıya olduğunu anlamış olduk. Dijital sistemler bilgisayar yazılımları ve akabinde insanların sonu gelmeyen tüketim arzusu. 21. yüzyıla geldiğimizde de bütün bildiklerimizi unutup endüstrinin henüz cenin halinde olan, endüstri 4.0 ile tanıştık. Bu otomasyon ve yapay zeka biliminin, sanıyorum bir de hipnoz gücü var.

yapayzaeka1

Elbette ki bunları geliştirenler de insanlar masum olabilir. Bilinçli ya da bilinçsiz bir yarışın casusları oldular. Keza, Albert Einstein endüstrinin ortağı olan savaşa hizmet etmek için değil, bilimsel bir çalışma adına parçaladı atomu…

Ne yazık ki endüstri 3.0  gece gündüz çalışarak geliştirilirken bunu kullanacak olan insan geceleri uyudu. Birlikte başladığımız bu yarışta rakip olmayı bile başaramayınca endüstri sektörü kendine  hem rakip hem de yol arkadaşı olarak yapay zekayı üretti.

Hala yarıştan kopmayan ülkeler de mevcut. Japonya endüstri 3.0’a uyum sağlayan ülkeler arasında gösterilebilir. Mevcut eğitim modelini(3.0) geliştirerek ve 4.0 modelinin hipnozuna kapılmayarak bu yarışta hem ürettiği teknoloji ile hem de  koruduğu kültürel ve sosyal yapısı ile varlığını gösteriyor.

yapayzaeka2

Peki ya ülkemizde bize vaad edilen endüstri 4.0 modeline ne kadar hazırız. Öncelikle eğitim modelimizi en baştan ele alacak olursak, pekte hazır olmadığımızı söylemek zor olmayacaktır.

Her yıl değişen eğitim modelleri, sınav sistemleri derken, sarsılan eğitimimizi ayakta tutmaya çalışan milli eğitim bakanlarımızın  arasında birkaç tanesi hariç diğerleri ne yazık ki eğitim fakültesi mezunu bile değil.

ogrenci

21. yüzyıldaki eğitim modelimizde her yıl binlerce mezun veriliyor, binlerce öğrenci lisans eğitimine başlıyor. Mezun olanlar yetersiz bilgi ile işsiz sınıfına giriyor, öğrenimine başlayan öğrenciler ise ne ile karşılaşacağından habersiz.

Kısaca endüstri yarışında 4.0  vaatleri  verilmeden önce mevcut 3.0 modelimiz geliştirilmeli. En az 10 yıl kadar temeli olan bir eğitim modülü sağlanmalı. Eğitim ülkenin her yerine eşit olarak yayılmalı ve eğitimli eğitimciler ile güçlü toplumlar oluşturulmalıdır.

Ve unutmamalıyız ki “Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.”


ataturkimza

M.KARADAĞ

Yorumlar


EmoticonEmoticon

Kapat