Gıda Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli? - Blogbeyin | Yazmaya gönüllü arkadaş topluluğu

19 Mar 2019

Gıda Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

gıdaalırken

Gıda satın alırken nelere dikkat edilmeli ? 

Her ne kadar tüketici sağlığı ve gıda güvenliğinin önemi sürekli olarak vurgulansa da, ülkemizde bu konulara bazı satıcı firmalar tarafından gereken hassasiyet gösterilmemekte. Bizler tüketici olarak böyle durumlarda nelere dikkat etmemiz gerektiğini içeriğimiz de öğrenmiş olacağız. 

1. Ambalajı dikkatlice inceleyin

Ambalajında delik, çatlak, yırtık bulunan gıda maddelerini satın almayın. Üzerindeki son kullanma tarihini kontrol edin ve tarihi geçmiş gıdaları satın almayın. Son kullanma tarihleri, gıdanın uygun muhafaza şartlarında tutulacağı göz önüne alınarak yazılır, örneğin soğukta muhafaza edilmesi gerektiği yazılmışsa, gıdanın 2-4°C’lerde saklanacağı varsayılır. Gıda bu koşullarda tutulmamışsa, son kullanma tarihinin bir önemi kalmamaktadır. Çünkü bazen bazı gıdalar paketinden çıkarıldığında küflenmiş olabilir. 

2. Raflardaki sıcaklığı kontrol edin

rafsıcaklık


 • Taze meyve ve sebze: < 10°C
 • Süt ve süt ürünleri: < 4°C
 • Et, balık, tavuk: < 2°C
 • Dondurulmuş gıda: < -18°C

Gıdaların muhafaza sıcaklıkları bu şekilde olmalıdır. Bulunduğu soğutucu ve donduruculardaki sıcaklık ölçerler den kontrolünü sağlayabiliriz. 

3. Taze ürünleri seçin

rafsıcaklık2


Meyve ve sebzelerin görünümünün olabildiğince taze olmasına dikkat edin. Üzerinde çok lekeleri olan, çürümüş sebze ve meyveleri almaktan kaçının. Elbette ki yalnızca görünümün gıdanın güvenli oluşunun bir garantisi olmadığını unutmayın. Bunun için duyusal olarak (elle kontrol, kokusuna bakarak) kontrol ederek satın alın. 

4. Süt ürünlerinin tarihini kontrol edin

suturunleri

Süt ve süt ürünleri satın alınırken orijinal ambalajlı olanlar tercih edilmelidir. Açıkta satılan süt ürünleri hijyenik koşullarda üretilmediği gibi brusella, salmonella gibi insan sağlığını önemli derecede tehdit eden mikroorganizmalar içeriyor olabilir. 

Sokakta satılan çiğ sütler alınmamalıdır. Bu sütler tüketiciye ulaşana kadar soğuk zincir sağlanamadığından mikroorganizma yükü artabilir. Bu nedenle her zaman orijinal ambalajlı pastörize veya uzun ömürlü (UHT) sütler alınmalıdır. 

Süt ve süt ürünleri birkaç gün içerisinde tüketilecek miktarda alınmalıdır. Satın alındıktan sonra en kısa sürede buzdolabına konup, orada muhafaza edilmelidir. 

5. Et ve Tavuk seçimi

ettavuk
 • Kırmızı etler bir bütün ya da yarım halde ise etlerin üzerinde yasal damgaları bulunmalıdır.
 • Taze olarak satışa sunulan kırmızı etler canlı ve parlak kırmızı renkte, tavuklar ise canlı, diri, parlak ve gri beyaz renklerde olmalıdır.
 • Doğal renklerinin dışında aşırı sarı, yeşil vb. renklerde etler satın alınmamalıdır.
 • Uzun süreli muhafaza edilmiş etlerde yüzeylerinin kurumasına bağlı olarak donuk ve koyu kahve ya da kararmış olan etler alınmamalıdır.
 • Et-tavukların kendilerine özgü kokularının dışında ağırlaşmış kötü bir koku, ilaç-dezenfektan kokusu bulunuyorsa satın alınmamalıdır.
 • Reyonlarda hazır olarak bulunan et ve tavuk kıymalarını mümkünse alınmamalıdır. Taze olarak çektirilmelidir.
 • Günlük ihtiyaçtan fazla alınan etler, tek seferde tüketilebilecek şekilde bölünerek evlerde derin dondurucularda muhafaza edilmelidir.

Gıda maddesi satın alırken önce kuru ve konserve gıdaları, sonra taze sebze ve meyveleri, sonra da taze et ve balıkları en son olarak donmuş gıdaları alın. Bozulmaları engellemek için bahsettiğimiz muhafaza koşullarından dolayı alışveriş sıralamasını bu şekilde yapmalısınız. 

B.ÇUKURÇAYIR/Gıda Mühendisi

1 yorum:

 1. Gerçekten teşekkür ederim Büşra Hanım yazdıklarınız kayda değer yazılar. Devamını bekliyorum. Özel olarak gıda mühendisiniz biliyor olabilirsiniz bu yumurtaların dışına pembemsi renkte tarih atıyorlar onun yumurtaya bir zararı var mıdır acaba ?

  YanıtlayınSil


EmoticonEmoticon

Kapat