Gıdalarda Yapılan Hileler Neler ? - Blogbeyin | Yazmaya gönüllü arkadaş topluluğu

14 Mar 2019

Gıdalarda Yapılan Hileler Neler ?

gidahile

Gıdalarda yapılan hileler neler

Her gün soframızda bulunan gıdalarda birden fazla hile yapılabilmektedir. Bu hilelerin bazıları anlaşılabilir olsa da bazıların anlaşılması oldukça zordur. Tabiki Ülkemizdeki tüm gıda üretiminin bu şekilde olduğu algısı ise kesinlikle doğru değildir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kayıt ve onayı ile üretim yapan firmalar, belli kurallara mutlak uymak zorundadır. Aksi halde hem ceza almakta hem de isimleri ve ürünleri basında olumsuz şekilde yer almakta ve firmalar çok önemli zarara ve itibar kaybına uğramaktadırlar.
Piyasada rastlanan bazı hile çeşitlerini içeriğimiz de sizin için derledim.
  • Hemen hemen hepimiz kasaptan kıyma almaktayız. Peki bu kıymaların içine dana eti dışında tavuk eti de karıştırılabileceğini biliyor muydunuz?

kıyma


  • Baklava ve kadayıfı kim sevmez ki. Hele fıstıklı olunca tadı bir başka güzel oluyor. Fakat bazı gıda üreticileri fıstığın yanında bezelye katmaktadır. Bizlerin bunu ayırt etmesi ise maalesef oldukça zordur.

baklava
  • Kırmızı toz bibere baktığımızda renginin ne kadar güzel parlak olduğunu görüyoruz. Parlak bir renk almasının nedeni içerisine kiremit tozu katılabilmesidir.

tozbiber
  • Kahvaltılarımızda hiç eksik olmayan zeytini karartmak daha çok siyah rengini almasını sağlamak için tekstil boyası katılabilmektedir.

zeytin
  • Ekmek sofraların vazgeçilmezidir. Fırından sıcacık ekmek alıp koparırız içi bembeyazdır. Oh mis gibidir deriz. Yalnız içinin beyaz olduğuna aldanmayın. Bazı fırıncılar ekmek içinin beyaz görünmesi için hamur içerisine renk ağrıtıcı gıda katkı maddesi katmaktadırlar.

ekmek
  • Pekmezin renginin koyu olması albenisini arttırır. Oysaki rengini koyultmak için tüketilmesi uygun olmayan incirleri bazı kötü niyetli kişiler açık kazanda saatlerce kaynatarak çok koyu bir renk elde edip pekmeze katmaktadırlar.

pekmez
  • Hayvanların kemiklerini, zarlarını, tavuk derilerini, bağırsaklarını toplayarak mekanik kıyma haline getiren gıda teröristleri, halka ‘ucuzluk’ adı altında çöpe atılması gereken atıkları sucuk yaparak yediriyorlar. Mekanik kıymalar döner yapımından sucuğa, lahmacundan kebaba kadar her yerde kullanılıyor.

sucuk

En başta da belirttiğimiz gibi, gıda üretimlerinin tamamında bu tarz hileler yapıldığını söylemek doğru olmaz. Bazı kötü niyetli kişilerce yapılan hilelerden bahsettik. Bunlar gıdalarda yapılan hile çeşitlerinin sadece bir kaç örneği. Maalesef ki tüketici bilinçlenmedikçe hile çeşit ve sayısının da artma ihtimali yüksektir.

B. ÇUKURÇAYIR-Gıda Mühendisi

1 yorum:


EmoticonEmoticon

Kapat