Paketlenmiş gıdalar tehlike mi saçıyor ? - Blogbeyin | Yazmaya gönüllü arkadaş topluluğu

11 Mar 2019

Paketlenmiş gıdalar tehlike mi saçıyor ?

Paketlenmiş gıdalar tehlike mi saçıyor ?

Hepimizin severek tükettiği hazır gıdalar, aslında göründükleri kadar masum değil! Ne kadar lezzetli olurlarsa olsunlar, sağlığımızı son derece olumsuz yönde etkilemektedirler. Hamburgerler, cipsler, çikolatalara kim hayır diyebilir ki..? Bu içeriği okuduktan sonra sizler “hayır” diyeceksiniz…

Hazır olarak satın aldığımız gıdalar birçok işlemden geçirilir ve içerisindeki doğal maddelerin yapıları değiştirilmiş olur. Ürünü çekici hale getirmek için boya, tatlandırıcı katılmakla beraber bir de raf ömrünü uzatmak için de koruyucu katkı maddeleri eklenir. Bu da ürünü doğallığından tamamen uzaklaştırır ve eklenen katkılardan dolayı zararlı hale getirmiş olur.

Kahvaltılık gevrekler, konserve meyve ve sebzeler, cipsler, çikolata ve türevleri, salam ve sosis gibi işlenmiş etler, donmuş gıdalar, çabuk çorbalar, hazır kahveler günlük hayatta sıkça tükettiğimiz işlenmiş gıdalardan sadece birkaçı. Bu gıdalara eklenen katkı maddelerinden dolayı sık tüketilmesi sonucunda obezite hastalığı sık görülmekte ve kişiler sağlık sıkıntısı çekmektedir. Yine kalp-damar rahatsızlıkları, kanser gibi görülme sıklığı artan hastalıklarda insanların doğal besinlerden uzaklaşması sonucu işlenmiş gıdaların yan etkileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Görüldüğü gibi aslında kolaya kaçarak hazır tüketime yönelmek, sağlığımızı ciddi anlamda riske atmaktadır. Sağlığımıza dikkat etmek istiyorsak mümkün olduğunca bu gıdalardan uzak durmalı, evlerimizde imkanlar dahilinde kendimiz doğal olarak hazırlamalıyız.

Siz hala bu gıdaları tüketmeye “hayır” demeyecek misiniz? Şimdi bir daha düşünün…

B. ÇUKURÇAYIR / Gıda Mühendisi

Yorumlar


EmoticonEmoticon

Kapat