Toplumlarda insan kölegen midir ? - Blogbeyin | Yazmaya gönüllü arkadaş topluluğu

13 Mar 2019

Toplumlarda insan kölegen midir ?

sosyoloji

Toplumlarda insan kölegen midir ?

Başlamadan söylemek gerek biz insanlar asırlardır, büyük düşünürler ve yazarlar tarafından uyarılıyoruz. Nasıl mı?

Lütfen Dikkat ' Köle gen İnsanlar...
“Şeytan bir gün uyuya kaldı. Rüzgar sert esti. Üç tüy düştü şeytandan biri paraya yapıştı, diğeri mevkiye öteki  ihtirasa. O günden sonra şeytan hiçbir iş yapmadı.”
Dostoyevski

Köle gen İnsanlar

Böylece aklımızdaki soruya cevap vermiş olduk. Neden böyle bir döngü deyiz; ya aynı düzlem üzerinde yürüyoruz, ya da artık yürüyemiyoruz sıkıştık. Tam da tanımı gibi birbirine komşu olmayan taraflarımızı birleştirerek aynı fikir üçgeninde dolaşıp duruyoruz.

Bir çoğumuz hedefler belirliyor, ilerliyor ulaşıyor. Daha fazla bir çoğumuz ise daha hedef oluşturmadan bu havuzun içerisine düşüyor. Farkımız şu ki çabuk pes edenler üçgende geç pes edenler ise dörtgen yada beşgenler memnuniyetsizlikle teslim oluyor. Burada dikkat etmemiz gereken belki de yaşamın sonsuz mücadele sırrı.

kölegen

Elbette ki amacımız mevcut bir duruma öğütler vererek toplumu bu sınıftan çıkmasını beklemek olmamalı. Harcamalarımızın artık farkına varmalıyız sadece bize atfedilen rahat yaşam üçgeni dediğimiz şey, sadece kolay yaşam arzusundan ibaret olsa gerek. Bütün her şeyi kolaylaştırmak için bunca gelişim organizasyonu varsa sizce de artık rahat ve huzurlu yaşamamız gerekmiyor mu? Peki neden hala huzur ve rahat yaşam için çalışıyoruz. Evet cevabı verilmiş sorular...

Masumların kapitalizm üçgeninde ki köşe genlerine  ne ad verilir?.Açıkça söyleyelim mi artık köle gen yaşayan toplumlar.

kapitalizm

Önce arzularımızı arttırmak için kolay yaşamın huzurlu ve rahat bir yaşam olduğunu köle genimize  encekte ediyorlar. Daha sonra bu düşünceyi besledikleri başka zengin yaşamlarla destekliyorlar. Ve sonuç olarak zenginliğin kolay yaşamın, huzurlu, rahat ve bireysel yaşamlar olduğuna inandırıyorlar. Akabinde bu tarz yaşamlarda gerekli olan fakat aslında ihtiyacımız olmayan hizmeti, ihtiyacımız mış gibi satıyorlar.

Yalnız bir şeyi unutuyorlar biz köle gen insanlar olarak asla büyük indirim günlerini kaçırmayız. Öyle değil mi? İyi alışverişler.

M.KARADAĞ
Yorumlar


EmoticonEmoticon

Kapat