Wordpress mi yoksa Blogger mı yapılmalı, neden ? - Blogbeyin | Yazmaya gönüllü arkadaş topluluğu

4 Mar 2019

Wordpress mi yoksa Blogger mı yapılmalı, neden ?


Wordpress mi yoksa Blogger mı yapılmalı, neden ?

İnternet'in dünyamıza girmesiyle beraber bir çok alanda yazıların yazılması, araştırmaların kullanıcıya ulaşması, bloglar, haberler, yazılımlar derken İnternet'le artık tümleşik bir hayat düzenimiz olmaya başladı. Tabi kolaylıklar sunduğu kadar zorlukları yok değil ama bunu bir çok kullanıcı göremeyebiliyor.
Bir kullanıcıya ulaşmak için açılan web sayfaları bir çok aşamadan geçiyor ve sonrasında kullanıcıya en son haliyle ulaştırılıyor. Bu ayrımda kullanıcıya ulaştırılacak kolay  ve ucuz yöntem hangisidir aslında onu bulmaya yorumlamaya çalışacağız. Popüler olarak kullanılan iki web tasarım arayüzünden bahsetmek istiyorum.

Wordpress günümüzde bir çok web sayfasının arayüzünün hazırlandığı bir platform. Kullanılan temalar, eklentiler, kodlama  için gerekli desteğin bu arayüzü kullanan bir çok kişi tarafından önceden yazılıp-çizilmesi ve kolayca ulaşılabilir olması popüler yapıyor diyebiliriz. Ancak şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Wordpresste bir sayfa açmak hiçte ucuz olmayabiliyor. Öncelikle bir alan adı almanız, bu alan adında paylaşımlar yapmak için de bir hostinge ihtiyacınız var. Bunun için cebinizden yıllık ortalama olarak 150-200 TL gibi (sizin isteğinize göre fiyat artabilir de) rakamlar çıkacaktır.İllaki wordpress kullanıyorum para çıkacak cebimden diye bir şey de yok. Ücretsiz sunduğu hizmet olan wordpress.org var. Buradan da kısmen aynı işlemleri yapabilirsiniz. Buda alternatif olarak kullanılabilir.

Blogger, googleın geliştirdiği bir arayüz tasarımcısı wordpress kadar olmasa da hitap alanı baya geniş. Tasarlanan temalar, eklentiler ve kodların bulunabilirliği gayet fazla. Blogger ile tasarladığınız bir sayfanın google tarafından index alması da daha hızlı ve kolay. Wordpressten eksik yön olarak sayfanızda değiştirmek istediğiniz alanların biraz daha sınırlı olması temanızı tam bağımsız olarak yönetemiyorsunuz. Bu yeni başlayan birisi için çok ta önemli bir durum değildir. Blogger altyapısı kullanıyorsanız bir alan adınızın sonunda ".blogspot.com" görmek zorundasınız. Bununda bir kurtuluşu var wordpress gibi cebinizden 150-200 TL çıkmasa da kendinize alacağınız bir alan adı sayesinde hiç bir uzantı olmaksızın sayfanızı kontrol edebilirsiniz.

Özetle bir sayfa açmak ve kontrol etmek cebinizdeki maddiyata bakıyor. Eğer ileri seviye bir sayfa düzenleyecekseniz para harcamanız lazım. Para harcamadan olmuyor mu, tabi ki de hayır. Sadece uzantı sayfaları ile para kazanan insanlarda var. Yapmanız gereken ise daha fazla emek vermek olacaktır.

Yorumlar


EmoticonEmoticon

Kapat