Doğayı sev, çevreni koru... - Blogbeyin | Yazmaya gönüllü arkadaş topluluğu

25 Nis 2019

Doğayı sev, çevreni koru...

Su kirliliği

Doğayı sev, çevreni koru...

İnsanlık Dünya üzerinden var olduğundan bu yana tüketmeye başlamış ve bu tüketim zamanla günümüzde olduğu gibi çok hızlı gelişmiş,  önüne geçilemez bir duruma gelmiş vaziyette. Her toplum yaşam kalitesinin ölçümünde kullanılan tüketim faktörünü fazlasıyla kullanmaya başlamış. Sanayinin gelişmesi ve sosyal hayatın insanlar üzerindeki baskısı tüketim alışkanlıklarını da değiştirmiş ve günümüz de artık sıkça duyduğumuz "çevre kirliliği" sorunu ortaya çıkmıştır.

Çevre kirliliğiDoğanın bize sunduğu nimetlerden yararlanıp onu olduğu gibi kendisine iade etmek yerine, onu elde ettikten sonra hiç bir şey olmamış gibi bir yerlere atmakla aslında geleceğimizi tehlikeye attığımızın farkında bile değiliz. Farkında isek bile umarsamaz takılıyoruz.

Dünya her geçen gün daha fazla kirleniyor. Geçenlerde Nestle'nin yaptığı bir toplantıyı Greenpeace üyeleri bastı ve Nestle'nin tek kullanımlık ürettiği poşetleri durdurması çağrısı yapıldı. Övünülecek bir durum değil tabiki bu durum ancak ürettiği plastik türevleri atıkların okyanuslara dökülmesi gelecek açısından hiçte basite alınacak değil.

Çevre kirliliği İnsan nüfusu Dünya'nın yaşının yaklaşık 4.54 Milyar yıl olduğunu ve kalıntılara göre de İnsanoğlunun 200 bin yıldır Dünya üzerinde olduğunu gösteriyor. Bu verilerin yanında insanoğlu yaşadığı bu gezegende varoluşundan bu yana 1 Milyar nüfusa ulaşırken son 200 yılda 7+ Milyar'a kadar ulaşmıştır. Buda gelecekte her geçen dakika daha fazla insan sayısına denk geliyor. Sayının artması ile gelecek nesillere bırakılacak olan bu emanet aslında tehlikede.
Su ve çevre bizim için vazgeçilmez bir nimet. Bunlara sahip çıkmamız gerekiyor. Her birimiz aslında birer anne baba adayıyız. Gelecekte bizim çocuklarımız ve onları çocukları Dünya var olduğu sürece burada yaşayacaklar. Onlara güzel bir gelecek bırakmak bizim elimizde. Bilinçli olmak, suyumuzu yaşam alanlarımızı verimli kullanmak bizim elimizde." -Amaann  ben atmasam ne olacak!" cümlesi yerine "- Ben yapayım da..." demek bence daha vicdan sahibi bir düşünce olacaktır.

Daha önceki Çevreye duyarlı insanların başlattığı yeni akım #trashtag yazımda bir hashtag aracılıyla yapılan bir sosyal projeyi konu almıştım. Gayet yerinde bir proje ve desteklenmesi de gerekiyor ve son olarak: Kimse şu alttaki resimdeki gibi bir yerde denizde yüzmek, serinlemek istemez değil mi ? Öyleyse hep beraber doğayı sevelim.

Çevre kirliliği

Yorumlar


EmoticonEmoticon

Kapat