Koronavirüs Salgını ve Dünya - Blogbeyin | Yazmaya gönüllü arkadaş topluluğu

5 Nis 2020

Koronavirüs Salgını ve Dünya

  Çin'in Wuhan kenti’nde 2019 Aralık ayında ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 adlı katil koronavirüs hızını kesmeden can almaya devam ediyor.  Virüs ,tüm dünya ülkelerinin en önemli sorunu haline geldi ve şu anda Antartika hariç tüm kıtalara yayılmış bulunmakta . Bazı ülkelerde virüs sebebiyle ölenlerin cesetleri sokaklardan toplanmakta ve maalesef seyyar morglar dahi yetersiz kalmaktadır.

corona virus

        Türkiye’de ise ilk koronavirüs vakası  11 Mart tarihinde tespit edildi.Bugün itibari ile vaka sayısı 24 binlere , virüsten dolayı ölüm sayısı ise 500 cana ulaştı.

        Gelen verilerine göre,insanı taşıyıcı olarak virüsün dünya genelinde görülen  vakalarının toplamı 1 milyonu aştı ve toplam can kaybı  ise 60 binin üzerine çıktı. 200 binden fazla kişi ise gördüğü tedavi sonucu iyileşti. 


covid 19
         Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ‘nün 11 Şubat’ta "korona"nın co'su, "virüs"ün vi'si ve İngilizce "disease" (hastalık,rahatsızlık anlamına geliyor) sözcüğünün d'sinden türeterek Covid-19 adını verdikleri virüs (virüsün etrafını saran bir taç bulunmakta ve korona Latince taç anlamına gelmektedir) diğer koronavirüslerden daha hızlı yayılım gösteriyor . Yine WHO tarafından hastalık ,küresel salgın anlamına gelen "pandemi" olarak ilan edildi.

Başlangıçta virüslü kişinin hapşırması, öksürmesi sonucu havaya yayılan damlacıklarla bulaştığı belirtilen virüsün , ilerleyen zamanlarda bazı uzmanlarca yüksek sesle konuşmayla ,nefes alma ile de havaya karışabileceği dile getiriliyor. Öksüren virüslü hasta 3.000 kadar mikrodamlayı,hapşıran virüs taşıyıcısının 10.000 kadar mikrodamlayı etrafa yaydığı tespit edildi. 
korona için tedbirler
Bu rakamlar sayesinde ,öksürme ve hapşırma esnasında , ağzı ve burnu mendille,yoksa dirsek içi ile kapatmanın önemi daha iyi anlaşılabilir.  Koronavirüs bulaşan kişilerde önce düşmeyen yüksek ateş ,ardından şiddetli kuru öksürük şikayetleri görülüyor. Daha sonra ise nefes darlığı ,soluk alıp vermede sıkıntılar ortaya çıkıyor. Yine uzmanlara göre koku ve tat duyusu kaybı, özellikle görülme sıklığı artan ani gelişen koku körlüğü -örneğin, rastlanan bir vakada bir ev hanımının çamaşır suyunun kokusunu alamaması-  virüsün görülen belirtilerinden.

         Bulaşan kişilerde ölüm oranının %3 ün üzerinde ve giderek arttığı belirtilen, özellikle belli bir yaşın üzerinde olan, solunum yolları rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklara sahip bireylerde bahsedilen ölüm oranın çok yükseldiği saptanan  Covid-19 virüsüne karşı koruyucu olarak herkesin ;
➥ sosyal izolasyonunu sağlaması, sosyal mesafe(2 metre) korunarak insanlarla yakın temastan kaçınılması ,

➥ eldiven,maske kullanımı, 
➥ kişisel temizliğin özellikle eller olmak üzere sabunla,kolonya gibi alkol bazlı temizlik ürünleri ile   sağlaması (el yıkama ve diğer dezenfeksiyon işlemlerinde suyun israf edilmeden kullanılması -ülkemizde yağışlar az olduğu için barajların doluluk oranı şu an %56 seviyesinde- ,el yıkarken,dişler fırçalanırken musluğun kapatılması)
➥ en önemlisi mümkün olduğunca tüm dünyada slogan haline gelen “evde kalması” tavsiye ediliyor. 

coronavirüs yapılacaklar

Her ne kadar evde kalınması yönünde uyarılar olsa da iş,alışveriş vs. sebeblerden dışarı çıkmak gerekebiliyor . Bu gibi durumlarda kesinlikle maske takılmalı .Maske kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları sıralarsak ;
 Maske alırken eczane gibi sağlık kuruluşundan alınmalı, maske kutusunda CE (Conformité Européenne) işareti aranmalı, 
 Maskeyi takmadan önce eller sabunlu su ile yıkanmalı veya kolonya gibi alkol içeren dezenfektanla yıkar gibi ovuşturulmalı.
 Maske ağız ve burnu tamamen örtecek şekilde takılmalı.
 Maskeye el ile dokunulduğunda eller dezenfekte edilmeli.
 Maske takılı iken yine 2 metre sosyal mesafe kuralına dikkat edilmeli , maske nefes alıp-verme,konuşma,öksürme yolu ile nemlenirse yeni maske ile değiştirilmeli ,maske tekrar kullanılmamalı.Unutulmamalıdır ki, ıslanan,nemlenen maske virüs ve bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlar.
 Maskeyi çıkarırken önden değil arkadan çıkarmaya dikkat edilmeli ,ön kısmına dokunulmamalı .Çıkarılan maske tekrar kullanılmamalı ,hemen ağzı kapalı bir çöp kutusuna atılmalı ,ardından eller hemen sabun veya alkol(kolonya) kullanılarak dezenfekte edilmeli.

Koronavirüs belasından toplum olarak kurtulabilmemiz için ;
 Toplum olarak hastalığı geçirerek, hastalığa karşı bağışıklık kazanmamız ,
 Yada aşılanmamız gerekiyor.

         Covid-19 adlı bu ölümcül virüs için aşı geliştirme çalışmaları sürmekte ve insanlarda kullanılabilecek bir aşının iyimser varsayımla gelecek yılın ortalarını bulması beklenmektedir.  Tedavi olarak ,hastanın bağışıklık sistemi virüsle mücadele ederken  vücut fonksiyonlarının çalışır halde tutulması ve nefes desteği sağlanıyor.Virüsü sınırlama ,salgını durdurma konusunda en önemli noktalar ; yapılan test sayısını artırmak, Covid-19 un insandan insana geçmesini önlemek,virüse yakalanmış kişileri karantinaya almak olarak sıralanabilir.

Salgınla mücadele kapsamında ;İtalya,İspanya,Fransa,Almanya,Sırbistan,Belçika başta olmak üzere pekçok ülkede genel yada kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ülkemizde de bazı ilçeler karantinaya alınırken ,giriş çıkışların yasaklandığı şehirlerimiz oldu.Yasaklarla beraber ülkelerin ekonomik durumları etkilenmekte ,tüm dünya gündemini değiştiren salgın sebebiyle ölenlerin yanında ,işsizlik ,yoksuzluk,açlık gibi sebeblerden perişan olan insan sayısı da her geçen gün artmaktadır. Ekonomistlere göre 2008 den daha kötü bir finansal kriz dünyayı beklemekte.Bu da madalyonun bir diğer yüzü !

         Görünen o ki , ülkeleri çaresiz bırakan,pekçok ülkenin sağlık sisteminin çökmesine sebeb olan salgın bir süre daha dünya insanlığının yakasını bırakmayacak  ve tarihteki diğer salgınlar gibi kolay kolay unutulmayacak.Belki de dünyada birçok şey eskisi gibi olmayacak.

Son söz olarak ,bütün olumsuzluklara rağmen yine de bir düşünürün dediği gibi "umudumuz acımızdan daha büyük olmalı" diyelim...

Yorumlar


EmoticonEmoticon

Kapat